błogosławiona kruchość

dnia

Jakie jest Twoje Imię Panie?

Jahwe – Jestem, który Jestem.
Jezus – Bóg (Jahwe) jest zbawieniem.

Ten, który Jest, jest zbawieniem!

***
Dla św. Pawła esencją świętości jest kruchość. W niej Bóg umieścił drogocenną perłę. Zbawienie pochodzi z ręki Boga i na Nim spoczywa ciężar zmagania. Moc jest w Nim, a skarb został podarowany. W sercu człowieka goreje ogień pragnienia. Noc jest mi Światłem, a dzięki niej poznałem chwałę Jego Oblicza.

Bóg, który rozkazał ciemnościom, by zajaśniały światłem, zabłysnął w naszych sercach, by olśnić nas jasnością poznania chwały Bożej na obliczu Jezusa Chrystusa. Przechowujemy zaś ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas. (2 Kor 4, 6-7)

O pragnieniu Boga, a nie doskonałości… o świętości bez spełnienia i modlitwie, na której mogę pozostać sobą… o jaśniejącym sercu Boga.
Przepiękny dialog świętego Franciszka z bratem Leonem. Słowa tak czyste, jak czysty jest Bóg.
Pragnienie mocy zmieniło się dla niego, w czyste pragnienie kruchości.

Wierz mi Bracie Leonie – rzekł święty Franciszek – nie troszcz się tyle o czystość swej duszy ale zwróć wzrok ku Bogu, podziwiaj Go, raduj się z tego czym jest, bo On jest samą świętością. Uwielbiaj Go dla Niego samego, bo to mój bracie znaczy mieć czyste serce. A kiedy tak zwrócisz się ku Bogu, nie odwracaj się znowu, a zwłaszcza nie odwracaj się ku sobie samemu. Nie zastanawiaj się, jak się mają sprawy między Tobą a Bogiem. Smutek płynący z odkrycia, że jesteśmy niedoskonali i grzeszni, bardzo jest ludzki ale powinniśmy wznosić wzrok wyżej, wciąż coraz wyżej, bo tam jest Bóg w swojej świętości i niezmierzonej chwale. Czyste serce to takie właśnie, które nie ustaje w wielbieniu Pana, żywego i prawdziwego, czyste serce żyje życiem Pana naszego i zdolne jest pośród wszystkich swoich niedoli, odpowiadać drżeniem na wiekuistą niewinność i wiekuistą szczęśliwość Boga. Serce takie jest zarazem od wszystkiego próżne i wypełnione po brzegi. Wystarczy po prostu, aby Bóg był Bogiem. W tym odnajduje pokój i rozkosz, które są dla niego wszystkim, a Bóg jest wtedy samą świętością. Bóg jednak wymaga od nas wysiłku i oddania – zauważył brat Leon. Tak, bez wątpienia – rzekł święty Franciszek. Świętość jednak nie jest spełnieniem siebie samego, ani też pełnią, która jest nam ofiarowana, to jest puste miejsce w nas, które odkrywamy i akceptujemy, i które Bóg wypełnia na tyle, na ile zechcemy się na Niego otworzyć. Bo widzisz, nicość nasza o ile ją uznajemy, stanie się wolną przestrzenią, w której może tworzyć jeszcze Bóg. Pan nie pozwala nikomu zagarnąć swej chwały, jest Panem stworzenia, tym Jedynym, Jedynym Świętym. Ale bierze biedaka za rękę, wyciąga go z grzęzawiska i usadawia pośród książąt swego ludu, aby ujrzał Jego chwałę. Bóg wówczas staje się jasnością jego duszy, a oglądać chwałę Bożą – bracie Leonie – to odkrywać, że Bóg jest Bogiem po wsze czasy, ponad wszystko, nad wszystko czym jesteśmy, czy możemy się stać. Radować się Nim z całego serca, zachwycać się Jego wieczną młodością i dzięki składać za to czym jest, za Jego miłosierdzie. Oto co powinniśmy ofiarować tej Miłości, którą duch Pana wypełnia wciąż. Tym właśnie jest czyste serce. Czystości tej jednak nie uzyskuje się własnymi siłami i wysiłkiem. A w jakiż sposób? – zapytał brat Leon. Trzeba pozbyć się wszystkiego, trzeba pozbyć się samego siebie, nawet ten przeszywający smutek nękający naszą egzystencję. Oczyścić się ze wszystkiego, przyjąć ubóstwo, odrzucić wszystko co nam ciąży, nawet jeśli jest to ciężar naszych grzechów. Widzieć już tylko chwałę Boga i pozwolić się oświecić Jej blaskiem. Bóg istnieje i to całkowicie nam wystarczy. Serce staje się lekkie, jakby nie było sobą. Niczym skowronek porzuć troski, wszelkie niepokoje.

Pragnienie doskonałości zmieniło się dla niego, w czyste pragnienie Boga.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s