umrzeć z miłości

dnia

Rzecz miała miejsce na początku XIV wieku w Bolonii.

Córka hrabiego Egana Lambertini – Imelda – przyszła na świat w Bolonii w 1320 r. Już jako dziecko zapragnęła zostać mniszką w  klasztorze św. Marii Magdaleny w Val di Pietra. Ze względu na młody wiek kilkakrotnie odmawiano jej tego. W 1330 roku udało się. Młodziutka Imelda zostaje przyjęta i jest najmłodszą nowicjuszką w dominikańskiej klauzurze. Gorliwie przestrzegała wszystkich reguł klasztoru. Chętnie oddawała się modlitwie i czyniła wielkie postępy na drodze doskonałości. Wzbudzała sympatię i podziw wśród sióstr. Imelda szczególnie kochała Chrystusa Eucharystycznego. Głęboko przeżywała Mszę Świętą i równie głęboko cierpiała, iż nie mając wymaganych lat, nie może przyjmować Komunii Świętej jak inne siostry. Młodziutka Imleda zadawała sobie pytanie wobec palącego ją głodu Eucharystii:  Czy można przyjąć Pana, a nie umrzeć z Miłości?

W dzień Wniebowstąpienia Pańskiego, 12 V 1333 r., kiedy siostry przystępowały do Komunii świętej, Imelda, której nie było wolno, płacząc i jęcząc tym więcej pożądała Pana. Prośba wreszcie została wysłuchana. Nagle z cyborium uniosła się Hostia, która powędrowała i zawisła nad głową Imeldy. Zdumiony celebrans wobec tak wielkiego cudu, wziął Hostię w swe kapłańskie dłonie i dał Imeldzie do spożycia. Nowicjusza przyjęła Pana i umarła. Wstąpiła w nią tak wielka Miłość, że znieść jej nie potrafiła. Zamknęła swe młodziutkie oczy i odeszła w ręce swego Ukochanego.

Zaraz po śmierci rozpoczął się kult młodziutkiej Imeldy. Jej grób do 1582 r. posiadał opis jej cudownej śmierci. Dziś relikwie Bł. Imeldy spoczywają w kryształowej trumnie w bolońskim kościele św. Zygmunta. Cześć oddawaną Imeldzie zatwierdził 20 XII 1826 r. papież Leon XII. Wspomnienie liturgiczne bł. Imeldy Lambertini przypada 12 maja. Imelda stała się patronką dzieci pierwszokomunijnych.

***

O salutaris Hostia,
Quae cæli pandis ostium:
Bella premunt hostilia,
Da robur, fer auxilium.
Uni trinoque Domino
Sit sempiterna gloria,
Qui vitam sine termino
Nobis donet in patria.
Amen

Na Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Jezusa, życzę Wam i sobie…
Przemieńcie się w Tego, Którego spożywacie.
Spożywajcie i umierajcie z Miłości.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s